نحوه مراقبت از پوست چرب : روزي 2 مرتبه صورت خود را با شوينـده هـاي مـلايـم و آب سرد بشوييد تا منافذ پوستتان بسته گردد ، همواره از شوينده هاي ملايم و غير چرب و حاوي الكل یا ژلهای مخصوص پوست چرب استفاده كنيد، در پوست چرب استفاده از صابونهای معمولی محدودیتی ندارد ، اما توصیه می­شود جهت حفظ PH پوست از صابونهایی با PH اسیدی یا خنثی استفاده نمود و بعد از خشک کردن از تونر مخصوص پوست چرب استفاده کنید. تونر ها محلولهائی هستند که بیشتر جنبه درمانی دارند و مکمل های پاک کننده ها هستند و عوامل ضد براقی و ضد چربی در آنها وجود دارد. در پوست چرب نیز می­توان از شیرپاک کن استفاده کرد . شیرپاک کن های پوست چرب دارای چربی کمتری هستند اما توصیه می­شود حتما بعد از استفاده از شیرپاک کن از تونرهای ( لوسیون ) مخصوص پوست چرب که حاوی الکل بیشتری هستند و یا مواد قابض (Astringen) استفاده کرد.

افراد دارای پوست چرب به مدت طولانی در معرض نور خورشید نباید قرار بگیرند چون هم آفتاب و هم تعرق باعث تشدید جوش ها می شوند. ضد آفتاب­های کاربردی و مواد آرایشی باید چربی کم و ترجیحاً بدون چربی ( oil free ) باشند . استفاده از ضد آفتاب های چرب روی پوست چرب باعث احساس سنگینی پوست ، عرق کردن ، ایجاد کومدون و آکنه می­شود . بعلت ضخیم بودن پوستهای چرب مصرف لایه بـــردارهای مکانیکی (اسکـراب) و شیمیایی (اسیدها و مواد کراتولتیک) توصیه می­شود. پوست چرب باید مرتب پاکسازی سالنی شود. در پاکسازی سالنی با کمک مواد و دستگاههای مخصوص چربی پوست را از عمق پوست بیرون کشیده و مواد لازم پوست را به خورد آن می دهند. فرایند پاکسازی باعث روشن تر شدن و به حداقل رساندن جوشها می شود. و همچنین از لکه زدن جلوگیری می کند. همچنین باعث در آمدن کومودونها یا دانه های سر سیاه پوست می شود. پوست چرب هم احتیاج به رطوبت دارد پس رطوبت را توسط مرطوب کننده های بدون چربی و حاوی آبرسان ( هومکتانت ) به پوست خود بدهید. از غذاهاي سرخ شده و شكلات كمتر استفاده كنيد.

ماسکهای مناسب پوست چرب عمدتاً از ماسکهای جاذب چربی (ماسک خاک رس) می­باشد که چربی اضافه را از سطح پوست برمی­دارد. در پوست چرب ساده بخور محدودیتی ندارد و می­توان بخور دادن را تا نرم شدن کامل سلولهای لایه شاخی انجام داد و بدنبال آن از اسکراپ استفاده کرد.

مواد آرایشی مناسب پوست چرب اکثراً موادی بر پایه پودری می­باشند . مواد آرایشی پودری در دو نوع فشرده (پنکیک) و غیر فشرده در بازار یافت می­شوند که انواع غیر فشرده آن بعلت قدرت بیشتر در جذب چربی مناسب­تر هستند . بعلاوه اینکه پودرها باعث مات تر شدن ظاهر براق پوست می­شوند و از این نظر نیز مفید هستند.

نحوه مراقبت از پوست خشک

باید دید خشکی پوست از کم آبی است یا از ترشح کم غدد چربی پوست می باشد.

- معمولا بیشتر پوستها کم آب هستند. پوست به علت اینکه در معرض آفتاب و باد قرار می گیرد آب موجود در بافتهای خود را از دست می دهد. محیطهای بسته و گرمی مانند آشپزخانه و یا محلهای کار غیر استاندارد باعث خشکی بیشتر پوست می شود. افراد با پوست خشک برای پاک کردن پوست خودشان باید از شیرپاکن مخصوص پوست خشک استفاده کرده و روزی 2 بار از مرطوب کننده ها استفاده کنند و مرتب آبرسانی سالنی انجام دهند. در آبرسانی سالنی مواد آبرسان لازم به پوست شما رسانده میشود. دقت کنید که پوست خشک مستعد چین و چروک می باشد و اگر دقت کنید همیشه در پیشانی و یا دور لب افراد با پوست خشک چروکهای متعدد دیده می شود. پس از سنین پائین مراقب پوست خود باشید تا در 35 سالگی صورتتان پر از چروک نشود.

- اگر پوستی چربی کمی ترشح می کند، باید از کرمهایی استفاده کنند که چرب هستند. این کرمها معمولا حاوی امگا 3 و امگا 6 می باشند. دقت شود مصرف شوینده­ها و صابون باید محدود شود و دفعات استفاده باید کاهش یابد. ترجیحاً از صابونهای چرب مثل گلیسیرنه یا صابونهای کرم دار باید استفاده نمود. چون محیط قلیایی برای پوستهای خشک بسیار مضر است . جایگزین کردن شوینده­های اسیدی بجای صابونهای معمولی مناسب تر است . بهتر است به جای استفاده از شوینده­ها از پاک کننده­های مناسبتر مانند شیرپاک کن و کرم های پا ک کننده استفاده نمود. هر چه خشکی پوست بیشتر ، شیرپاک کن مصرفی باید چرب تر باشد. در مورد پوست خشک بقایای شیرپاک کن و یا کرم های پاک کننده را می توان با آب ولرم از تونرهای مخصوص پوست خشک نیز استفاده نمود که حاوی الکل کم و مواد مرطوب کننده بیشتر است. بعد از استحمام به فاصله 3 دقیقه از مرطوب کننده استفاده شود. چون حمام کردن و در معرض رطوبت قرار گرفتن باعث می شود که رطوبت پوست از دست برود. و بعد از 3 دقیقه پوست کاملا خشک می شود. شستـشوي صـورت بـا روغــن بادام و يا زيتون بسيار موثر مي باشد، يـك سيب را رنده كرده مدتي در يخچال گذاشته و 15 دقيقه روي صورتتان قرار دهيد.

پوستهای خشک نیاز به استفاده از کرمهای مرطوب کننده با چربی لازم می­باشند که بصورت کرمهای شب و روز تجویز می­شوند .

ضد آفتاب پوستهای خشک باید حاوی مقادیر متناسبی چربی باشند SPF30 تا به راحتی روی پوست پخش شوند. در صورت کم بودن چربی ، ضد آفتاب بخوبی روی پوست پخش نمی­شود و باید از یک کرم مرطوب کننده در زیرکرم ضد آفتاب استفاده کرد.

اسکراپ در پوستهای خشک باید محدود شود بجز در مواردی که لایة شاخی ضخیم است (مثلاً پوست خشکی که در اثر آفتاب ضخیم شده است) استفاده از مواد لایه بردار نیز در پوستهای خشک با محدودیت بسیار همراه است و جز در مواردی که لایة شاخی ضخیم می­باشد توصیه نمی­شود . از كـرمـهـايـي كــه محتوي آلفاهيدروكسي اسيد ميباشد استفاده كنيد. اين ماده سبب پيلينگ ملايم لايه خشك و مرده خارجي پوست مي شـود،استفاده ازمرطوب کننده در این قبیل پوستها بعد از لایه برداری الزامی است.

بخور دادن پوست باعث خشک شدن پوست می­شود . پس بخور باید محدود شود اما در مراحل مراقبتهای سالنی چون بعد از بخور کارهایی مثل هیدرودرمی و استفاده از مواد رطوبت رسان انجام میشود می­توان زمان بخور را کاهش داد.

ماساژ در پوستهای خشک چون باعث افزایش گردش خون می­شود مفید است و بهتر است با کرمهای ماساژ با چربی بالا انجام شود.

در پوستهای خشک باید از ماسکهای هیدراتانت (آبرسان) استفاده کرد.

در افراد با پوست خشک مواد آرایشی با پایة چربی (کرم پودر حاوی چربی بالا) توصیه می­شود و مواد آرایشی با پایه پودر (پنکیک) و با پایة آب توصیه نمی­شود.و همواره از لوازم آرايش ملايم فاقد الكل استفاده كنيد.

نحوه مراقبت از پوست نرمال

در مراقبت از پوست نرمال همیشه باید این را مد نظر داشت که با دست کاری­های بی مورد و استفاده از شوینده­های قوی و نامناسب پوست را خشک نکنیم . از ضدآفتاب مناسب استفاده نماییم و در صورت لزوم مثلاً در زمستانها با استفاده از یک مرطوب کننده مانع خشک شدن پوست شویم. هر پوستی از هر جنسی که باشد احتیاج به چند آیتم دارد. پاک کننده مناسب، مرطوب کننده مناسب و ضد آفتاب. در سنین بالاتر هم ضد چروک متناسب با پوست. این حداقل مراقبتی است که می توانیم از پوستمان انجام بدهیم. روزي دوبـارصـورت خـودرابا شوينده هاي مـلايم شستشو داده و از مرطوب كننده استفاده كنيد.

نحوه مراقبت از پوست مختلط

نحوه مراقبت هم، باید مختلط باشد . به عنوان مثال در گونه­ها استفاده از مرطوب کننده الزامی است و یا در ناحیة T.zone باید پاکسازی بیشتر صورت پذیرد . به این افراد توصیه می­شود که از ضد آفتاب بدون چربی (oil free) استفاده نمایند اما حتماً در ناحیة گونه­ها قبل از ضد آفتاب باید به حد کافی از مرطوب کننده استفاده نمود. صورت خود را روزي 2 مرتبه با شوينده هاي ملايم شستشو دهيد،گلاب براي طراوت پوست بسيار موثر است.