رینوپلاستی Rhynoplasty

 جراحی زیبایی بینی در لغت از دو کلمه رینو و پلاستی تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است.

این جراحی قدمت تاریخی زیادی دارد. در حدود 2000 سال قبل افراد زیادی در هندوستان محکوم به مجازات قطع بینی می شدند. در آن زمان برای اصلاح این مشکل از صمغ وموم استفاده می کردند. در آغاز قرن 19 یک افسر بریتانیائی این روش را از هندیان آموخت و برای بهبود سربازان آسیب دیده در جنگ استفاده کرد!!

قدمت رینوپلاستی مدرن به 50 تا 60 سال قبل و بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد. در ایران از دهه 40 شمسی اقدام به جراحی زیبایی بینی شد. بعد از انقلاب اولین گروهی که اقدام به جراحی بینی کردند متخصصین گوش وحلق وبینی بودند. البته در حال حاضر تعداد متقاضیان عمل زیبایی در ایران روز به روز افزایش یافته که حتی در سطح جهانی نیز رکورد شکن است.

- بهترین نتایج در جراحی بینی یا رینوپلاستی با استفاده از تکنیک های محافظه کارانه که ظاهر طبیعی و معمولی بینی را حفظ میکنند به دست می آید، بنابراین بیماران محترم بایستی از جراحی های به اصطلاح فانتزی پرهیز کنند.

- یک نکته مهم کیفیت و ضخامت پوست و زوایای بینی میباشد که با استفاده از عکس های رنگی استاندارد و یک شکل قبل از عمل وتکرار سریالی آنها پس از عمل وضعیت پوست و زوایای بینی مشخص میشود.

- بیماران به موضوع تنفس بعد از عمل جراحی بینی نیز بایستی بسیار اهمیت بدهند. اگر بینی بیمار خیلی باریک شود تنفس از بین میرود. بعضی اوقات بیماران محترم از جراح میخواهند که به اصطلاح اقدام به عروسکی کردن بینی کنند در حالی که به این نکته توجه ندارند که با این کار منطقه دریچه یا همان محل عبور هوا از بین میرود وبیمار دچار گرفتگی شدید بینی میشود.

- همچنین رسیدن به یک حالت مستحکم وغیر فرورفته برای وضعیت نیمرخ یک هدف زیبایی شناختی مهم در رینوپلاستی است .

- تغییرات جزئی پس از عمل ممکن است ماه ها به طول بینجامد.

پوست بسیار ضخیم وغنی از غدد سباسه وبافت زیر جلدی از نظر نتیجه عمل در بدترین وضعیت قرار دارد.پوست نازک هم دارای مشکلات خاص خود میباشد . پوست ایده آل، چیزی بین پوست ضخیم ونازک میباشد. پس بیماران دارای پوست ضخیم باید صبر کنند تا پوست به سر جای خود برگردد.

عمل جراحی بینی به دو شکل باز وبسته انجام میشود و انجام عمل به هر روشی که پزشک تشخیص دهد بلامانع است.

دکتر فرهاد هوشیدری - کاشت موی طبیعی ، جراحی زیبایی ، پاک کردن تاتو در یک جلسه ، لیزر پوست و موهای زائد

آیا عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) خطر دارد؟

در مورد این عمل تبلیغات فراوان، چه بر له یا علیه آن می شود اما حقیقت آن است که اگر فردی که جهت عمل کاندیدا می شود به خوبی معاینه شود و موارد احتمالی آن بررسی و تکنیک مناسب انتخاب شود، این عمل عارضه مهمی در پی نخواهد داشت. بنابراین انجام نادرست عمل، انتخاب نامناسب بیمار، کوچک کردن زیاده از حد بینی، تخریب ساختارهای محافظتی بینی (همانند برداشتن بیش از حد غضروف و استخوان) مسلما عوارض زیادی را دربرخواهد داشت.

 

 

برای تنظیم وقت جهت مشاوره پیرامون رینوپلاستی لطفاً با شماره 4-02188649133 تماس بگیرید و یا به شماره 09022151222 پیامک بزنید. ( از شنبه تا چهارشنبه ) 

 

 

بینی های گوشتی و استخوانی

کلا در عمل جراحی بینی، ما اسکلت بینی بین استخوان و غضروف را دستکاری یا کوچک می کنیم و پوست بینی را فقط در طرفین بروشهای مختلف کوچک میکنیم .  بعد از تغییر ساختار اسکلتی، پوست باید به مرور زمان با این اسکلت جدید مطابق شود. مثلا در مواردی که بینی را کوچک می کنیم، پوست کم کم جمع می شود که هرچه پوست نازک تر باشد، این اتفاق سریع تر و هرچه پوست ضخیم تر باشد، دیرتر روی می دهد و در مورد پوست های خیلی ضخیم این مساله ممکن است هرگز رخ ندهد. به این خاطر برای پوست های نازک، اصطلاح استخوانی و برای بینی های دارای پوست ضخیم، اصطلاح گوشتی به کار برده می شود که البته به خاطر ارتباط راحت تر با مخاطبان است وگرنه انواع و اقسام ضخامت های پوست از بی نهایت نازک تا بی نهایت ضخیم وجود دارد.

آیا بلافاصله بعد از عمل جراحی فرم بینی مشخص می شود؟

ضخامت پوست ها و نیز حجمی که از بینی کم می کنیم، متفاوت است، بنابراین بسته به اینکه این دو پارامتر چگونه باشند مدت زمان ورم و نیز ایجاد فرم اولیه طول می کشد که گاهی این اتفاق بسیار زود هنگام و حتی طی چند هفته ظاهر می شود و گاهی ممکن است چند سال طول بکشد. اگر عکس قبل از عمل بیمار را مشاهده کنید و عکس های بعدی با فاصله دو هفته بعد از عمل، شش ماه بعد از عمل و ۱۸ ماه بعد از عمل را ببینید، یعنی اینکه بدون هرگونه دستکاری اضافی، روند تغییر ورم و شکل بینی را ملاحظه می کنید و متوجه خواهید شد که عکس حتی شش ماه بعد از عمل هم با عکس ۱۸ ماه بعد از عمل متفاوت است.

امروزه جراحان پلاستیک معتقد به رینوپلاستی بالانس هستند. بدین معنا که بینی با بقیه اجزای صورت هماهنگ باشد. مثلا به اختصار عرض می کنیم که طول بینی باید حدودا برابر لب تا چانه، ارتفاع بینی حدود ۶۰ تا ۵۵ درصد طول بینی ایده آل، زاویه لب و بینی حدود ۱۱۰ تا ۱۰۰ و زاویه پشت بینی با پیشانی حدود ۳۶ تا ۳۴ درجه و دو پره با نوک بینی یک مثلث متساوی الاضلاع تشکیل دهند و ارقام دیگر که از حوصله این مقاله خارج است، بدیهی است وقتی بینی بر این اساس شکل پذیرد، ضمن اینکه زیباست، متقارن است، طبیعی هم به نظر می رسد و ظاهری عمل شده نخواهد داشت.

آیا جراحی بینی ممکن است باعث تنگی نفس شود؟

غالبا امروزه عمل جراحی رینوپلاستی به صورت کاربردی یا به عبارتی به صورت فیزیولوژیک انجام می گیرد. در اعمال جراحی متدهای قدیم، روش تخریبی بود به این معنا که قسمت اعظم غضروف ها درآورده می شد و نیز استخوان های بالای بینی شدیدا شکسته و خرد می شد اما امروز اعتقاد بر آن است که میزان برداشت غضروف ها باید حداقل باشد و بیشتر سعی می شود با بخیه کردن و شکل دادن به غضروف ها آنها را از لحاظ عملکردی بهبود دهیم. در اعمال تخریبی غالبا پره ها به داخل فرو رفته و هنگام تنفس حتی صدا دار خواهد بود که متاسفانه درمان این عوارض هم بسیار مشکل است.

دفعاتی که می توان عمل جراحی بینی انجام داد، محدودیت دارد؟

خیر. اما مطمئنا هر چه بینی دفعات زیادتری عمل شود، احتمال عارضه زیادتر خواهد بود. اما این به آن معنا نیست که نباید در صورت وجود مشکل عمل های بعدی را انجام نداد؛ چراکه انجام عمل بادقت، باحوصله و تکنیک مناسب می تواند نتایج قبلی را بهبود دهد.

 

 

برای تنظیم وقت جهت مشاوره پیرامون رینوپلاستی لطفاً با شماره 4-02188649133 تماس بگیرید و یا به شماره 09022151222 پیامک بزنید. ( از شنبه تا چهارشنبه ) 

 

 

آیا تکنیک عمل جراحی باز بهتر است یا بسته؟

امروزه دو متد جهت جراحی بینی به صورت کلی انجام می پذیرد: باز یا بسته.

هر کدام از این دو دارای مزایا و معایبی است. در تکنیک بسته طول زمان عمل کمتر بوده و ورم بعد عمل هم زودتر از بین می رود. اما عیب عمده آن عدم توانایی دستکاری زیر دید مستقیم و نیز وسعت کمتر دستکاری و تغییر شکل روی نوک بینی است. اما در متد باز گرچه که عمل طولانی تر خواهد بود اما آن قابلیت را دارد که همه چیز را زیر دید مستقیم ببینیم و نیز امکان بخیه غضروف، تغییر شکل آنها و نیز پیوند غضروفی را فراهم خواهد کرد. ضمن آنکه در دستکاری های نیازمند تغییر فرم ناحیه نوک بینی روش باز ارجح خواهد بود چرا که اتفاقاتی را که حین عمل جراحی اول رخ داده است، دقیق تر می توان بررسی کرد.

اسکار بینی در اثر تصادف یا بعد از جراحی بینی

بدنبال جراحی بینی و یا تصادف یا ضربه به بینی اسکارهای مختلف ایجاد میگردد که بدلیل بافت خاص پوست بینی معمولا جای بخیه ها باقی میماند و ایجاد گوشت اضافی مینماید و درمان و اصلاح ان پروسه ای است تخصصی که براساس انواع آن روش درمان متفاوت خواهد بود

در زیر یکی از نمونه های اسکار پوست بینی و بد شکلی بینی را نشان میدهیم که بروش خاص درصد زیادی از آن اصلاح شده است

درمان اسکار بینی و رینوپلاستی

لیزراسکار بینی ورینوپلاستی

لیزر اسکار بینی و رینوپلاستی

رضایتمندی از عمل بینی متفاوت است . افرادی که انتظارات معقول داشته باشند و پزشک موارد علمی و تجربی را در جراحی بکار برده با شد بیشترین رضایتمندی را خواهند داشت . افرادی که تصورات رویایی و عیر معقول دارند و پزشک قبل از عمل آنان را از نتیجه نسبی عمل به اندازه کافی مطلع نکرده باشد رضایت کمتری خواهند داشت .

اسکارهای ایجاد شده بدنبال رینو پلاستی فراوان دیده میشود .بیشتر اسکارها بدلیل مدیریت اشتباه پانسمان یا چسب های بعد از جراحی بینی میباشد . این اسکارها با تکنیک های جدید و با استفاده از لیزر های پزشکی و پانسمانهای جدید قابل اصلاح و ترمیم میباشند .نمونه زیر یکی از این موارد میباشد همانگونه که دیده میشود هالت گودی و خوردگی پوست روی بینی کاملا اصلاح شده و روی بینی صاف شده است .

Rhynoplasty skin escars repaired by laser