پوست انسان به مانند یک لباس می ماند بطوریکه با افزایش سن قوام و شکل ظاهری   تغییرپیدامی کند بصورتیکه پوست بتدریج تیره تر میشود و چین و چروک  ظریف بخصوص در ناحیه اطراف چشم و پیشانی و دور دهان ایجاد میشود و با گذز زمان و افزایش سن هم این حالات شدید تر می شود و پوست شل تر و افتاده تر میشود و حالت ارتجاعی  خودش را از دست می دهد این تغییرات کاملا تدریجی و مرموزانه است بطوریکه شخص شاید  خیلی متوجه این تغییرات نشود البته بعضی  مواقع تغییرات پیری زودتر و سریعترایجاد  میشود .

علت ها

      علت اصلی پیری پوست سن و گذر زمان است همان طور که قلب انسان پیر  میشود پوست انسان هم بتدریج پیر میشود . علت هایی وجود دارد که باعث مشود پروسه  پیری زودتر و سریع تر اتفاق بیافتد.

   مهمترین علت ارث و ژ نتیک فرد است بطوریکه  در شرایط یکسان بعضی زودتر و بعضی دیرتر پیر میشوند .

   علت بعدی عوامل محیطی  یا خارجی هست  :  مثلا سیگار ــ استرس های روحی و فکری و کاری زیاد ـــ بیماری های جسمی شدید و مزمن ـــ بی خوابی های زیاد و مکرر و مهمترین عامل محیطی نور آفتاب است . شما اگر پوست یک کشاورز را بعد از چند سال کار در محیط باز ببینید و با همسالان  ایشان مقایسه کنید خواهید دید که پوست آن فرد کشاورز بسیار بیشتر چروکیده و افتاده  شده و علت ان شغل این قبیل افراد است که در محیط های باز و در معرض افتاب هستند  لذا اهمیت استفاده از ضدافتاب برای کسانی که به زیبایی اهمیت میدهند مشخص میشود .

   علاوه بر افتاب و ارث و یا ژن و افزایش سن که از مهمترین دلایل پیری هستند تغییرات هورمونی هم از علت های مهم پیری پوست است مثلا خانم هایی که تخمدان هایشان کم کار میشود مثل زنانی که در  حال یائسه شدن هستند سرعت پیر شدن پوستشان بسیار بیشتر  میشود .

پاتولوژی

   مهمترین حادثه ای که در پیر شدن پوست در  داخل پوست اتفاق می افتد کاهش رشته های کلاژن در درم یا داخل  پوست است لذا اغلب داروها و  کرم هایی که برای جوانتر شدن پوست تجویز میشود باعث میشوند که کلاژن های پوست دیرتر از بین بروند و پروسه پیری پوست را به تاخیر بیندازد البته اگر دارویی باشد  که بتواند علاوه بر جلوگیری از شکسته شدن وازبین رفتن کلاژن باعث شود کلاژن های جدید هم در پوست ایجاد شود ولی چنین داروها و کرم هایی عملا در بازار وجود ندارند یا  اگروجوددارند تاثیر انها در کلاژن سازی کم است ومهمتراینکه این کرم ها بایدطولانی مدت  مصرف شوند تا تاثیر داشته باشند پس تجویز دارو بیشتر برای جلوگیری از پیر شدن بیشتر  پوست است که این هم بسیار مهم است لذا محققین دنبال درمانهایی غیر دارویی بودند  که بتواندکلاژن های جدیددر پوست های پیر شده تولید کنند یکی از بهترین روش ها برای این منظور لیزر درمانی است .

 

دکتر فرهاد هوشیدری - کاشت موی طبیعی ، جراحی زیبایی ، پاک کردن تاتو در یک جلسه ، لیزر پوست و موهای زائد

    دو گروه دستگاه برای جوانتر شدن پوست وجود دارد

یکی لیزر  های قوی که تابش اشعه لیزر روی پوست باعث  لایه برداری عمیق و درواقع برداشتن لایه  سطحی وقسمتی از لایه میانی  پوست میشود و  بدنبال ان سطح پوست قرمز و مختصری هم زخم  میشود وبطور طبیعی پوست شروع به ترمیم و جوانه زدن می کند تا زخم سطحی پوست  بهبود یابد لذاپوستی که تشکیل میشود جوانتر و شاداب تر است و کلاژن ها ی ان مستحکم تر  و بهتر است لذا این نوع لیزر ها بسیارموثر هستند و البته کاربرد این لیزرها در چروک  های عمیق دورچشم ودور دهان و طرفین صورت است و روی چروک های اخم و پیشانی که علت  ان انقباضات عضلانی است تاثیری ندارد و  در این مورد تنها راه همان تزریق بوتاکس است .

لیزرهایی که در جوانسازی بکار میروند انواع مختلف دارند

سیستم لیزر Co2 فراکشنال  :  اقدام به لیزر ناحیه سطح تا درم بصورت نقطه ای کرده و با این روش یک لایه برداری مختصر در سطح صورت میگیرد و در عمق درم کلاژن سازی انجام میشود .

سیستم لیزر اربیوم   :  اقدام به لایه برداری عمیق کرده و عوارضی مثل اسکار آکنه و چین و چروک عمیق را هم صاف میکند .

 دستگاههای رادیو فرکونسی یا RF  :  که بدون لایه برداری امواج صوتی را به زیر پوست و لایه درم ارسال میکنند و با گرم کردن این ناحیه منجر به افزایش متابولیسم و سوخت وساز این سلولها شده و باعث تولید رشته های کلاژن جدید و استحکام و سفت شدن و کاهش چین و چروک میشود .

دستگاههایی که با سیستم رادیو فرکونسی یا امواج صوتی کار میکنند بمرور زمان دچار تغییرات و تنوع شده و انواع مختلف این دستگاهها در اختیار پزشکان قرار گرفته است .

یک نوع این دستگاهها مانند دستگاههای سونوگرافی با حرکت روی پوست بدون هیچ عارضه ای این کار را انجام میدهد

 نوع دوم این دستگاهها RF فراکشنال میباشد که با عبور تعدادی سوزن به داخل پوست و ناحیه درم و انتقال امواج بطور مستقیم به این ناحیه بدون اینکه در بیرون پوست عوارضی دیده شود باعث تحریک سلولها و ساخت کلاژن جدید در درم شده و هدف جوانسازی را برآورده میکنند . البته با به حسل موضعی با پماد هیچگونه دردی ندارد .

نوع بعدی این دستگاهها که هایفو Hifu نامیده میشود و جدیدتر هست باز هم بدون سوراخ کردن پوست از روی پوست امواج را به ناحیه ای بنام اس مس Smas انتقال داده و باعث ایجاد تغییرات لازم و بالا رفتن متابولیم و سوخت و ساز درم و چربی زیر پوست شده و تغییرات جوانسازی را موجب میشود .

انتخاب دستگاه به عوامل مختلف بستگی دارد که پزشک با روِیت بیمار و بررسی وضعیت ایشان پیشنهاد مناسب را به او میدهد و بیمار در انتخاب راه درمان میتواند از مشاوره پزشک مربوطه بهره مند گردد .