تغییراتی که در گذر زمان در چهره ایجاد می‌شود باعث می‌شود شکل صورت از تخم مرغ بر عکس در کودکی به شکل تخم مرغ عمودی در سن بالا تبدیل شود و عواملی که در این تغییر در افراد مختلف نقش دارد شامل ژنتیک ، اثرات نور و خورشید بخصوص UV ،فاکتورهای محیطی و روش زندگی افراد ،مثل استرس و مصرف الکل که هم قوام پوست شل می‌شود و هم بافت چربی زیر پوست و رشته های کلاژن بافت همبند تحلیل می‌رود و هم آب پوست کم میشود

جوان سازی ، جوانسازی

    پوست انسان به مانند یک لباس می ماند بطوریکه با افزایش سن قوام و شکل ظاهری   تغییرپیدامی کند بصورتیکه پوست بتدریج تیره تر میشود و چین و چروک  ظریف بخصوص در ناحیه اطراف چشم و پیشانی و دور دهان ایجاد میشود و با گذز زمان و افزایش سن هم این حالات شدید تر می شود و پوست شل تر و افتاده تر میشود و حالت ارتجاعی  خودش را از دست می دهد این تغییرات کاملا تدریجی و مرموزانه است بطوریکه شخص شاید  خیلی متوجه این تغییرات نشود البته بعضی  مواقع تغییرات پیری زودتر و سریعترایجاد  میشود .

علت های پیری پوست (چرا پوست پیر میشود )

      علت اصلی پیری پوست انسان بالا رفتن سن و گذر زمان است همان طور که قلب انسان پیر  میشود پوست انسان هم بتدریج پیر میشود . علت هایی وجود دارد که باعث میشود پروسه  پیری زودتر و سریع تر اتفاق بیافتد.

   مهمترین عامل در سرعت و چگونگی پیری پوست  ارث و ژنتیک فرد است بطوریکه  در شرایط یکسان بعضی زودتر و بعضی دیرتر پیر میشود.

   علت بعدی عوامل محیطی  یا خارجی هست  :  مثلا سیگار ــ استرس های روحی و فکری و کاری زیاد ـــ بیماری های جسمی شدید و مزمن ـــ بی خوابی های زیاد و مکرر و مهمترین عامل محیطی نور آفتاب است . شما اگر پوست یک کشاورز را بعد از چند سال کار در محیط بازو در معرض آفتاب ببینید و با همسالان  ایشان مقایسه کنید خواهید دید که پوست آن فرد کشاورز بسیار بیشتر چروکیده و افتاده  شده و علت ان شغل این قبیل افراد است که در محیط های باز و در معرض افتاب هستند  لذا اهمیت استفاده از ضدافتاب برای کسانی که به زیبایی اهمیت میدهند مشخص میشود .

   علاوه بر آفتاب و ارث و یا ژن و افزایش سن که از مهمترین دلایل پیری هستند تغییرات هورمونی هم از علت های مهم پیری پوست است مثلا خانم هایی که تخمدان هایشان کم کار میشود مثل زنانی که در  حال یائسه شدن هستند سرعت پیر شدن پوستشان بسیار بیشتر  میشود .

پاتولوژی ( در پیری پوست چه اتفاقی میافتد )

   مهمترین حادثه ای که در پیر شدن پوست در  داخل پوست اتفاق می افتد کاهش رشته های کلاژن در درم یا داخل  پوست است و مورد دوم کاهش میزان آب سلواهای پوست است .لذا اغلب داروها و  کرم هایی که برای جوانتر شدن پوست تجویز میشود باعث میشوند که کلاژن های پوست دیرتر از بین بروند و پروسه پیری پوست را به تاخیر بیندازد و آبرسانی به پوست را تامین میکنند  .  داروهایی که بتواند علاوه بر جلوگیری از شکسته شدن وازبین رفتن کلاژن باعث شود کلاژن های جدید هم در پوست ایجاد شود مناسب خواهند بود.البته معمولا تاثیر انها در کلاژن سازی کم است ومهمتراینکه این کرم ها بایدطولانی مدت  مصرف شوند تا تاثیر داشته باشند . پس تجویز دارو بیشتر برای کاهش سرعت  پیر شدن پوست است که این هم بسیار مهم است ولی شاید به تنهایی قادر به جبران مشکلات پوستی که در اثر گذر سن ایجاد میشود نباشند . لذا محققین دنبال درمانهایی غیر دارویی بوده و هستند که بتواند کلاژن های جدید در پوست های پیر شده تولید کنند و یکی از بهترین روش ها برای این منظوراستفاده از ابزارهای فیزیکی جدید مانند  لیزر و آر اف وسایر اشکال امواج نوری و صوتی است که میتوانند با رساندن انرژی به سلولهای پوست باعث تحریک خود سلولها شده و تولید رشته های کلاژن وتحریک فیبروبلاستین ها و سفت شدن پوست و کم شدن چروک و بطور خلاصه جوان شدن پوست را موجب میشوند .  

لیزرهایی که در جوانسازی بکار میروند انواع مختلف دارند

 لیزر Co2 فراکشنال  :  اقدام به لیزر ناحیه سطح تا درم بصورت نقطه ای کرده و با این روش یک لایه برداری مختصر در سطح صورت میگیرد وبا نفوذ ستونهای نور باعث تحریک سلولها در عمق درم شده و کلاژن سازی انجام میشود .

 لیزر اربیوم   :  اقدام به لایه برداری عمیق کرده و عوارضی مثل اسکار آکنه و چین و چروک عمیق را هم صاف میکند .این لیزر میتواند با تاباندن امواج نور به پوست باعث صاف کردن عوارض برجسته پوست شده و بدنبال لایه برداری عمیق لایه های جدید و تازه ساخته شده و پوست جوان بوجود بیاید .

 دستگاههای رادیو فرکونسی یا RF Thightening :  که بدون لایه برداری امواج صوتی را به زیر پوست و لایه درم ارسال میکنند و با گرم کردن این ناحیه منجر به افزایش متابولیسم و سوخت وساز این سلولها شده و باعث تولید رشته های کلاژن جدید و استحکام و سفت شدن و کاهش چین و چروک میشود . پروب این نوع دستگاه مانند پروب سونوگرافی است و با حرکت روی پوست و بدون هیچگونه عارضه ای حرارت را به زیر پوست منتقل و اثرات مفید خود را در تحریک کلاژن سازی و رفع چین و چروک باقی میگذارد . 

دستگاههایی که با سیستم رادیو فرکونسی یا امواج صوتی کار میکنند بمرور زمان دچار تغییرات و تنوع شده و انواع مختلف این دستگاهها در اختیار پزشکان قرار گرفته است .

 نوع دوم این دستگاههاRF فراکشنال سوزنی میباشد که با عبور تعدادی سوزن به داخل پوست و ناحیه درم و انتقال امواج بطور مستقیم به این ناحیه بدون اینکه در بیرون پوست عوارضی دیده شود باعث تحریک سلولها و ساخت کلاژن جدید در درم شده و هدف جوانسازی را برآورده میکنند . البته با بی حسی موضعی با پماد هیچگونه دردی ندارد .

نوع بعدی این دستگاهها که هایفو Hifu نامیده میشود  باز هم بدون سوراخ کردن پوست از روی پوست امواج را به ناحیه ای بنام اس مس Smas انتقال داده و باعث ایجاد تغییرات لازم و بالا رفتن متابولیسم و سوخت و ساز درم و چربی زیر پوست شده و تغییرات جوانسازی را موجب میشود .

اخیرا دستگاه دیگری به گروه دستگاههای جوانسازی اضافه شده است تحت نام تیکسل Tixel که با روش جدید و با انتقال جرارت 400 درجه سانتیگراد به زیر پوست بدون سوزن و بدون سوختگی باعث ایجاد تغییرات سوخت و ساز در رشته های کلاژن و بافت زیر پوست شده و چسن و چروک را بنحو چشمگیری صاف میکند .

دستگاه دیگری که در رفع چین و چروک و جوانسازی و درمان خطوط حاملگی بکار میرود دستگاه پلاسما plasmaمیباشد که جدیدا وارد بازار شده و سیستم آن با لیزر متفاوت است و بدون تماس با پوست تاثیرات بسیار عالی در رفع چین وچروک و ضایعات سطحی پوست دارد .

پلاسما با یونیزه کردن گاز میان قلم دستگاه و پوست و ایجاد شار الکترونی باعث تحریک سلولها و رفع اسکارها و چین و چروک و آکنه شده و یکی از پر کاربردترین مورد در بلفاروپلاستی و رفع افتادگی پوست پلک و رفع چین و چروک پلک میباشد که بدون عوارض جراحی افتادگی پلک را اصلاح و بهبود میبخشد .

انتخاب روش و دستگاه به عوامل مختلف بستگی دارد که پزشک با روِیت بیمار و بررسی وضعیت ایشان پیشنهاد مناسب را به او میدهد و بیمار در انتخاب راه درمان میتواند از مشاوره پزشک مربوطه بهره مند گردد .

نمونه بالا اسکارهای هیپوتروفیک گود که در اثر آکنه های دستکاری شده ایجاد شده است و نمای ناجوری به صورت میدهد و با درمانهای ترکیبی شامل جراحی های کوچک پانچ  (Punch Elevation ) و لیزرهای متعدد اصلاح شده اند .

نمونه دیگری از اسکار گود روی پوست بینی که با یک بار درمان با لیزر کاملا اصلاح شده است در زیر آورده میشود همانطور که میبینید اسکار کاملا رفع شده و پوست صاف شده است .

اسکار بوست بینی که با لیزر درمان شده است

نمونه دیگر رفع اسکارهای آکنه که در دوران جوانی و بدلیل دستکاری جوشها ایجاد میشود در زیز آورده میشود که با روشهای متلف جراحی و لیزر اصلاح شده است و صورت بیمار صاف شده و رضایت ایشان حاصل گردیده است :

اصلاح اسکار آکنه دکتر هوشیدری

همانطور که میبینید اسکارها کاملا بهبود یافته و صورت صاف پدیدار شده است .

 Resurfacing یک روش لایه برداری عمیق است که با دستگاههای لیزر co2 و Erbium-yag بطور دقیق انجام میشود و با این روش قادر هستیم بسیاری از اسکارهای آکنه و یا اسکارهای آبله  و یا اسکارهای جراحی را بطور عمیق لایه برداری کرد و پس از بهبود نتایج بسیار عالی و قابل قبولی دارد .در این روش پوست کاملا زخم میشود و این زخم یک هفته تا ده روز طول میکشد و بعد از بهبود زخم محل آن قرمز خواهد بود و بمرور همرنگ پوست میشود .

دستگاه و سیستم جدید که باز هم با استفاده از امواج آر اف اخیرا به بازار عرضه شده دستگاه ترمیا هست که ایرادات دستگاههای قبلی آر اف را رفع کرده و دیگر سوزنهای بلند که در پوست فرو میروند را ندارد و با استفاده از سوزنهای بسیار کوتاه و ایجاد قوسهای انرژی در زیر پوست اثرات بسیار خوبی در تحریک فیبروبلاستین ها و تولید کلاژن بدون ایجاد زخم و بدون خونریزی است و دوره درمان بسیار کوتاه و اثرات بسیار قوی دارد . بعد از کار با دستگاه ترمیا فقط مدت یک یا دو روز مختصر التهاب در پوست دیده میشود و برای رفع چین و چروک و رفع اسکارهای آکنه و رفع گودیها و ناهماهنگیهای پوست و رفع شلی پوست بسیار مفید و کارآ میباشد.در این روش دوره درمان سه جلسه بصورت اهیانه یکبار میباشد که از همان جلسه اول اثر درمانی آن ظاهر و مراجعه کننده خودش متوجه تغییرات مثبت و سفت شدن و شفاف شدن و کاهش گودیهای اسکارهای آکنه و کاهش منافذ باز پوست میشود .این روش بسیار مورد استقبال مراجعین قرار گرفته و نتایح خوبی داشته است.