- پوست چرب:

علت چرب بودن پوست افزایش فعالیت غدد سباسه و ترشح بیش از حد سبوم بر روی پوست است . همانطوری که می­دانیم ترشح سبوم بعلت تحریک هورمونهای جنسی صورت می­گیرد ، بنابراین بعد از سن بلوغ پوست چرب می­شود . میزان تأثیرپذیری غدد سباسه از هورمونها کاملاً ارثی است ، بنابراین بطور خلاصه می­توان گفت که پوست چرب می­تواند ارثی باشد ، اما معمولا با افزایش سن از میزان ترشح سبوم کاسته می­شود بطوریکه پوستی که در دوران بلوغ کاملاً چرب بوده بعداً می­تواند به پوست نرمال و یا حتی خشک تبدیل شود تغذیه تأثیری بر افزایش ترشح غدد سباسه ندارد . اما تا حدی می­توان فعالیتهای فیزیکی را مؤثر دانست پس چرب بودن پوست دارای علل داخلی است.

علائم ظاهری پوست چرب :

پوست براق، نرم و چرمی می باشد، سطح پوست ضخيم و خشن مي بــاشد اغلب منافذ باز دارد، صبحها موقع بیدار شدن از خواب یک لایه چربی روی آن محسوس است به طوریکه اگر دستمال کاغذی روی آن بکشیم چربی آن را می توانیم ببینیم. صورت زياد جوش مي زند،گرد و غبار و آلودگي بيشتري را به خود جذب مي كند، غـدد چـربـي بـيـش از حـد فـعـال ميباشند به همين خاطر منافذ پوست در معرض انسداد است، پـوست كـمـتـر چـروكيده ميشود.ترک و شیار ندارد،سن ظاهری کمتر یا برابر سن واقعی است. در نگاه مسلح با لامپ وود ، پوست چرب را زرد رنگ ، آکنه­ها را صورتی ، لک­ها را قهوه­ای و لایة شاخی ضخیم شده اگر وجود داشته باشد به رنگ سفید .

- پوست حساس:

تمام پوستهای گفته شده ممکن است حساس باشند . اینها به هر عامل خارجی مثل محصولات مختلف آب و هوای مختلف ، عکس­العمل نشان می­دهند و در نهایت به سمت خشکی می­روند. به آسانی تحریک می گردد و ایجاد خارش، سوزش، قرمزی و ساییدگی در پوست می شود. گهگاهی جوش می زند.

طریقه تشخیص نوع پوست:

بسیاری از مردم نوع پوست خود را نمی شناسند. خصوصا که پوست همواره در حال تغییر است. برای این منظور یک امتحان ساده جهت تشخیص نوع پوست در نظر گرفته شده که تا حد قابل قبولی معتبر می باشد. صبح پس از برخاستن از خواب باید صورت را با آب و صابون شست، سپس آن را خشک نموده و هیچ ماده ای روی آن استفاده نکرد. در طی روز مرتبا با انگشت روی بینی و گونه ها را لمس می کنیم. این کار باید تا ساعت 5 بعد از ظهر ادامه یابد. در صورتیکه دریک قسمت احساس پوسته پوسته شدن کردید و هیچ اثر چربی تا ساعت 5 بعد از ظهر مشاهده نشد، آن ناحیه بسیار خشک است، اگر احساس چربی نداشته ولی پوسته پوسته نیز نشده باشد ، پوست خشک و اگر فقط کمی چرب شده باشد پوست نرمال است. در مورد پوست چرب تا هنگام ظهر پوست خیلی چرب می شود و اگر تا یک ساعت پس از شستن پوست چرب بود آن پوست بسیار چرب است. در پوستهای مختلط ترکیبی از موارد بالا دیده می شود طوری که نواحی پیشانی و روی بینی چرب و گونه ها خشک میشوند و بسیار هم شایع است.