درمان اسکارها Escar  و جوشگاه های پوستی

 

بهبود سطح زندگی و رفاه اجتماعی، و درخواست بیشتر مردم برای ترمیم، بازسازی و جوان تر شدن پوست و از طرف دیگر پیشرفت روزافزون علم پزشكی، سبب به كاربردن روش های جدید جراحی پوست و ترمیمی گشته است.

یكی از مشكلاتی كه در سنین بحران ساز، یعنی سنین ازدواج مورد توجه جدی قرار می گیرد، ظاهر ناخوشایند آثار زخم های صورت است كه عمدتا بجا مانده از جوش های چركی و عمیق صورت و همچنین در اثر عوامل دیگر مانند آبله مرغان و جراحات پوستی ناشی از ضربه و تصادفات یا جراحیهای زیبایی یا بیماری های دیگر به وجود می آید.

عارضه ی عمده این گونه موارد ، جنبه های اجتماعی – روانی آن است كه در بعضی از افراد جوان می تواند مخرب باشد. این مساله در بدترین زمان ممكن از زندگی، كه ظواهر شخصی و خودآگاهی در این مورد در اوج است، اتفاق می افتد.

اگرچه جوشگاه های(جای جوش) پوستی از نظر دیگران می تواند خیلی خفیف و نامشخص باشد، ولی با این حال برای خود فرد، بسیار قابل توجه و باعث خجالت، ناراحتی و عصبی شدن می شود و حتی ممكن است باعث محروم شدن از وجهه ی اجتماعی توسط خود بیمار نیز بشود.

این گونه افراد را نمی توان با این توصیه كه بیماری شان كم اهمیت است ، راضی كرد و اغلب بایستی به تقاضای آنها برای درمان پاسخ گفت. از آنجا كه پیشگیری از ایجاد اسكار(Escar) یا جوشگاه(جای جوش) بسیار ساده تر از   درمان آن است، لذا در اكثر موارد تاكید بر درمان طبی زودرس و فوری و طولانی تا پایان بیماری می باشد.

در جوش غرور جوانی اسكارها می توانند از سوراخ های كوچك كه ممكن است با منافذ گشاد شده ی غدد چربی پوست اشتباه شوند، تا ضایعات آبله ای شكل بزرگ و عمیق، دیده شوند. این جوشگاه ها یا اسكارها می توانند صورت، پشت، سینه و حتی بازو را گرفتار كنند و می توانند فرورفته یا برآمده باشند.

در مورد انتخاب بهترین روش درمان یا مراحل درمان، در بین پزشكان اختلاف نظر وجود دارد.
روش های مختلف درمان اسكار، آكنه و جوشگاه های صورت عبارتند از:ساییدن مکرر پوست  (درم ابریژن ). عمل تراشیدن پوست (ریسرفیسینگ )، استفاده از لیزر دی اكسید كربن (فراکشنال و یا تک بیم )، عمل جراحی برداشتن اسكار( اسکارکتومی )، برآمده كردن پوست با گذاشتن بالون و جراحی پلاستیک و یا  گرافت پوستی، تزریق مواد پركننده ی اسكار ( فیلرها )و پیلینگ یا لایه برداری  شامل میکرودرم ابریژن و پیلینگ شیمیایی پوست.
هر یک از این روش های درمان را می توان بر اساس شدت و گستردگی ناهنجاری پوست در فرد مبتلا و وضعیت اجتماعی و اقتصادی وی انتخاب کرد و برای درمان اقدام نمود.

برداشتن خال، زگیل و آثار زخم

روش ساییدن پوست یا "درم ابریژن"

یكی از روش های متداول و مؤثر در برطرف كردن زخم های صورت ناشی از جوش غرور، آبله مرغان، اسكار جراحات پوستی، لكه های مربوط به سن و آفتاب، و چین و چروك، ساییدن پوست یا به اصطلاح علمی "درم ابریژن" (DERMABRASION) است.

این روش اولین بار توسط دانشمند آلمانی آقای كرومه در سال 1905 میلادی شروع شد و در سال 1940 و 1950 توسط آقایان كورتین و بروك روش فعلی، كه استفاده از دستگاه موتور سمباده دار با حركت دوار می باشد، توضیح داده شد. این روش یك دهه بعد، محبوبیت خاصی در بین مردم پیدا كرد و در این مدت كامل تر شد. در این روش به وسیله عمل تراشیدن پوست، لایه سطحی پوست ساییده می شود، در نتیجه لایه زیرین پوست كه ظاهر صاف تر و شفاف تری دارد، جایگزین آن می شود.

همچنین لایه ی زاینده پوست تا مدت شش ماه بعد فعال تر می شود و سرعت رسیدن سلول های عمقی پوست به سطح پوست بیشتر می گردد. كلاژن سازی در مرحله  دوم فعال تر شده و استحكام درم بیشتر می گردد.

كلیه این اتفاقات باعث كم كردن عمق اسكارها و فرورفتگی های پوست یا از بین رفتن آنها می شود. استفاده از كرم های مخصوص كه قبل از عمل باعث تحریك پوست و لایه برداری می شود، چند هفته قبل از عمل ضروری بوده و باعث سریع تر شدن ترمیم پوست، پس از عمل ساییدن پوست می گردد.

 

 

برای تنظیم وقت جهت برداشتن خال، زگیل، آثار زخم و ... لطفاً با شماره 4-02188649133 تماس بگیرید و یا به شماره 09022151222 پیامک بزنید. ( از شنبه تا چهارشنبه ) 

 

 

اسکار روی بینی که بدنبال تصادف ایجاد شده وحالت گودی و برجستگی در روی بینی ایجاد کرده و با جراحی لیزری بطور کامل صاف شده است

اسکار بینی

قبل از عمل تراش پوست، داروهای آرام بخش و بی حس كننده ی موضعی توسط پزشك بصورت کرم بی حس کننده یا آمپول تجویز می گردد و این عمل، می تواند در بیمارستان، مراكز جراحی سرپایی یا کلینیک پوست و یا حتی در مطب انجام پذیرد.

پزشک به وسیله یك دستگاه گردان با سرعت بالا كه در سر آن سمباده یا برس مخصوص وجود دارد، با برداشتن لایه های فوقانی پوست موجب مسطح شدن پوست می شود. پس از عمل با پانسمان مخصوص روی پوست پوشانده شده وبعد از 2 تا 4 روز، پانسمان برداشته می شود و پس از دو هفته، بیمار می تواند با استفاده از وسایل ضد آفتاب به سركار خود برود.

البته تا مدت شش ماه بیمار نبایستی در معرض مستقیم نور آفتاب قرار گیرد. بیمارانی كه سابقه عفونت تب خال یا سابقه عدم ترمیم زخم دارند و همچنین كسانی كه قرص های اكوتان مصرف می نمایند، بایستی قبل از عمل به پزشك اطلاع دهند.
شایع ترین موارد استفاده از درم ابریژن یا ساییدن پوست، به ترتیب برای درمان جوشگاه ناشی از آكنه، برطرف كردن لكه های پیری پوست، اسكار(جای زخم) ناشی از عمل جراحی یا ضربه، برطرف كردن چروك پوست و برداشتن خالكوبی سطحی می باشد.
ساییدن پوست یا درم ابریژن روی اسكار ناشی از ضربه یا جراحی پوست، تقریبا شش هفته پس از ایجاد آسیب، نتیجه كامل و عالی دارد.

برداشتن خال، زگیل و آثار زخم

در برداشتن خالكوبی پوست توسط ساییدن پوست یا درم ابریژن ، نباید انتظار داشت كه با یك بار، نتیجه كامل و عالی بدست آید و ممكن است 2 یا 3 بار این عمل تكرار شود البته در حال حاضر برای پاک کردن خالکوبی دستگاههای لیزر مخصوص وجود دارد و استفاده از درم ابریژن برای این منظور منسوخ میباشد .

در مورد اسكار ناشی از آبله مرغان نیز عمل تراشیدن پوست درم ابریژن شش هفته بعد از بهبود پاسخ می دهد.

عمل ساییدن پوست یا درم ابریژن یك روش مناسب برای صاف كردن ناهمواری های پوستی به جا مانده از آكنه، اسكار عمل جراحی، ضربه یا تصادفات و برطرف كردن لكه های پیری پوست، خالكوبی و چروك صورت است.

بعضی مواقع مجبور می شویم جوشگاه های بسیار عمیق پوست صورت را با عمل جراحی برداشته و محل را بخیه بزنیم. در برخی بیماران لازم است اسكارهای عمیق توسط تزریق كلاژن پُر شود یا در بعضی موارد پیوند پوست از پشت گوش به ناحیه فرو رفته ی پوست انجام گیرد.

انواع مختلف لایه برداری یا پیلینگ های مكرر پوست، به تنهایی یا همراه با عمل ساییدن پوست یا درم ابریژن برای بهبودی جوشگاه های سطحی و التهابی پوست انجام می شود كه این عمل اگر همراه با مصرف طولانی مدت اسیدهای رتینوئیك و تركیبات آلفاهیدروكسی اسید باشد، بخصوص در افرادی با پوست سفید و روشن نتایج خوبی دارد. امروزه از لیزر دی اكسید كربن، در درمان اسكارهای پوستی نیز استفاده می شود كه نتایجی خوب داشته و با عمل ساییدن پوست یا درم ابریژن قابل مقایسه است و عوارض آن نیز، محدود گزارش شده است .

لیزر فراکشنال

یکی از راههای درمان آکنه اسکار و اسکارهای جراحی و خطوط حاملگی ( استریا ) لیزر فراکشنال است که بیم های لیزری بصورت ستونهای موازی با فاصله های مشخص در پوست تا عمق تعریف شده رانده میشود و باعت تحریک کلاژن سازی و ترمیم مجدد بافت پوست شده و پوست جدید با ظاهر بهتر بوجود می آید

پس از انجام لیزر فراکشنال ابتدا پوست قرمز شده و سپس بمرور بصورت نقاط قهوه ای و نهایتا تیره تبدیل میشود و طی چند روز این نقاط تیره از پوست جدا شده و پوست تازه و خوش رنگ ظاهر میشود .

نتایج در این روش واقعا مشخص و قابل توجه است و اکثر مراجعین از این روش رضایت دارند و دوره استراحت کم بوده و آسیب های زخم و عفونت ندارد.

برداشتن خال، زگیل و آثار زخم

لیزرهای دیگر

اکنون با پیشرفت علم و تجربه کاربرد لیزرهای مختلف با همدیگر بصورت ترکیبی این امکان را به پزشکان با سابقه میدهد که بتوانند خدمات ارزنده ای به بیماران خود عرضه نمایند

در اینجا نمونه ای به نمایش گذاشته میشود که آقایی  بدنبال تصادف و پارگی پوست روی گونه  اسکار ایجاد شده شامل محل اسکار که بصورت گودی و برجستگی ایجاد شده و با یک جلسه لیزر در حد 70 درصد اصلاح شده و در صورت ادامه کار بهتر هم خواهد شد

   اسکار گونه

نمونه دیگری از اسکارکلویید که اینبار در پشت گوش بیمار بدنبال جراحی ایجاد شده و با ممارست و درمان جراحی لیزری  به نتیجه عالی رسیده است

کلویید پشت گوش

عکس زیر مربوط به خانمی است که مچ دست را تاتو کرده و بعد که پشیمان شده اقدام به پاک کردن تاتو در مرکز دیگری کرده است و دچار اسکار پوست آن ناحیه شده است در مراجعه به کلینیک میرداماد همزمان اقدام به درمان اسکار و پاک کردن تتمه تاتو شده است . اسکار و برجستگی آن کامل از بین رفته و در یکی دو جلسه آینده هم تاتو کامل پاک میشود

اسکار تاتو مچ دست

 

 

 

برای تنظیم وقت جهت برداشتن خال، زگیل، آثار زخم و ... لطفاً با شماره 4-02188649133 تماس بگیرید و یا به شماره 09022151222 پیامک بزنید. ( از شنبه تا چهارشنبه ) 

 

 

درمان اسکارهای آکنه یا جوشگاههای ایجاد شده بدنبال دستکاری جوشهای جوانی یا آکنه با روشهای مختلف انجام میشود عکس زیر خانمی است که دارای اسکارهای متعدد با گودیهای با اشکال مختف بوده و در کلینیک میرداماد با روشهای مختلف  از جمله پانچ و یا لیزرهای فراکشنال و یا لیزرهای برداشت کننده پوست کاملا ترمیم شده است

punch elevation plus co2 abltion plus co2 fractional laser

مورد زیر با چند روش ترکیبی به انجام رسیده است

درمان اسکار آکنه با لیزر

درمان اسکارهای آکنه با لیزر و پانچ

همانگونه که میبینید میتوان با روشهای درمانی جدید دارای پوستی صاف بود و عارضه های موجود را از بین برد .روشهای درمانی مختلف برای اصلاح گودیهای ایجاد شده در اثر آکنه وجود دارد از جمله ساب سیژن و پانچ درمانی و لایه برداریهای لیزری که ریسرفیسینگ گفته میشود که پزشک ممکن است از همه این روشها برای صاف کردن صورت شما استفاده کند

روش ترمیا

دستگاه ترمیا جدیدا به لیست دستگاههای زیبایی افزوده شده و ضمن جوانسازی کل پوست در درمان اسکارهای اکنه در صورت بسیار موثر است . در این روش با ارسال امواج رادیوفرکونسی بع سطح و عمق پوست  متابولیسم کلاژن سازی در  پوست و ریمدلینگ شوع و باعث ترمیم پوست و استحکام قوام آن و اصلاح اسکارهای صورت میشود . این روش غیر تهاجمی بوده و فقط یک یا دو روز پوست ضورت مختصر صورتی رنگ است و هیچگونه زخمی ایجاد نمیکند و روشی سرپایی و با بی حسی موضعی با کرم انجام و هیچگونه تزیقی لازم ندارد . .

اسکار بینی

 این هم نمونه دیگری از اسکار بینی که بدنبال جراحی رینوپلاستی ایجاد شده است و با یک جلسه لیزر در حد زیادی اصلاح شده است. در پایین هم نمونه یک زگیل بزرگ پوستی دیده میشود که با جراحی لیزری در یک جلسه برداشته شده و طی چند روز جای زخم کامل بهبود پیدا میکند .زگیل صورت

در زیر نمونه ی دیگری از ضایعه پوست سر آورده شده که با لیزر در یک جلسه با موفقیت برداشته شده است.

برداشتن ضایعه پوست سر

مراجعه کننده خانم حدودا سی ساله که برای درمان اسکارهای آکنه مراجعه کرده بود ، اظهار داشت که از چندین سال پیش گاهی در ناف احساس سنگینی و درد دارد و به پزشکان مختلف مراجعه کرده و انواع آزمایش از جمله آندوسکوپی و کولونوسکوپی انجام شده ولی منشا درد مشخص نشده است و از من خواستند پوست این ناحیه را معاینه کنم .در معاینه داخل ناف حالت تیره رنگ دیده می‌شد که اظهار داشتند مادرشان گفته از کودکی همینطور بوده است .با لمس احساس سفتی مختصری کردم و بالاخره با شک و تردید یک پنس جراحی را آرام آرام از اطراف به داخل ناف هدایت کردم و جسم سختی بین دو دندانه پنس احساس کردم .با احتیاط کامل و با مانورهای مختلف این جسم سخت کرم و سیاه رنگ از داخل ناف مراجعه کننده خارج و اظهار داشتند حس سنگینی و درد کاملا رفع شده .در بررسی و شکافت این جسم سخت متوجه شدیم که سبوم و چربی های اکسید شده در داخل ناف تجمع کرده و التهاب و درد اطراف ناف را سبب شده است.

خارج کردن سبوم

 

 

برای تنظیم وقت جهت برداشتن خال، زگیل، آثار زخم و ... لطفاً با شماره 4-02188649133 تماس بگیرید و یا به شماره 09022151222 پیامک بزنید. ( از شنبه تا چهارشنبه ) 

 

 

در زیر نمونه ای را مشاهده میفرمایید که ضایعات زگیل دست بوسیله لیزر در یک جلسه درمان شده است.

درمان زگیل دست

نمونه دیگری که در زیر مشاهده می کنید درمان اسکارهای گود ناشی از آکنه صورت می باشد که برای مراجع محترم انجام گرفته است.

درمان اسکار آکنه

در تصویر زیر اسکار تصادف و جراحی بینی را مشاهده می کنید که در یک جلسه با لیزر در حد ۹۰ درصد اصلاح شده است.

از بین بردن جای جراحی

رفع و حذف خال اپیدرمال پوست سر در آقای ۷۰ ساله با لیزر.
این خالهای اپیدرمال مربوط به سن بالا و قرارگرفتن پوست در معرض اشعه UV نور آفتاب و تولید ملانین و تمرکز آنها در یک قسمت از پوست سر و صورت ایجاد می‌شود.

برداشتن خال

در نمونه ی بعدی خال گوشتی باندازه فندق در ناحیه پوست کمر را مشاهده می نمایید که با لیزر در یک جلسه بدون خونریزی و درد برداشته شده و زخم سطحی آن در یک هفته بهبود پیدا می‌کند.

برداشتن خال گوشتی

نمونه ی دیگری که در ادامه می بینید، برداشتن خال مادرزادی در یک جلسه است که با کمک تکنولوژی لیزر انجام شده است.

برداشتن خال مادرزادی

در تصویر زیر برداشتن خال اپیدرمال کراتوزیز شقیقه در یک جلسه با جراحی لیزری را مشاهده می نمایید.

برداشتن خال اپیدرمال

در نمونه زیر اصلاح اسکارهای آکنه صورت با جراحی لیزری در یک جلسه را مشاهده می فرمایید.

اصلاح اسکارهای آکنه صورت  با جراحی لیزری در یک جلسه

در نمونه ی زیر تصویر درمان اسکار ناحیه ابرو که بدنبال ریمو آرایشگاهی (با مواد) ایجاد شده بود و سپس کاشت ابروی موفق را مشاهده می نمایید.

درمان اسکار ناحیه ابرو

در تصویر زیر برداشتن خال مادرزادی با لیرز را مشاهده می فرمایید.

برداشتن خال مادرزادی با لیرز

در نمونه زیر جراحی توده های نوروفیبروم در ران خانم پنجاه ساله و ارسال برای بررسی پاتولوژی صورت گرفته است. توده های نوروفیبروم قوام و شکل خاص دارند و کاملاً همرنگ پوست هستند. در این بیماری حتماً معاینه و مشاوره مغز واعصاب ، چشم و گوش و داخلی لازم می باشد.

جراحی توده های نوروفیبروم

در تصویر زیر برداشتن اسکار برجسته داخل بینی که بدنبال جراحی زیبایی بینی ایجاد شده را مشاهده می نمایید.

برداشتن اسکار برجسته داخل بینی

تصویر بعدی رفع آثار اسکار برجسته که بدنبال جراحی سانترال لب ایجاد شده بود را نشان می دهد.

رفع آثار اسکار برجسته که بدنبال جراحی سانترال لب ایجاد شده