"گره گشای چین و اخم پیشانی و دور چشم"

چگونه میتوان خط اخم را صاف کرد ؟  چگونه پیشانی صاف داشته باشیم ؟  چین و چروک پیشانی را چطور از بین ببریم ؟  چینهای دور چشم را چطور از بین ببریم ؟

چگونه میتوانیم دم ابروها را بالا ببریم ؟ چگونه چروک دور لب را از بین ببریم ؟

توكسين بوتولينوم A كه با نام تجاري بوتاكس عرضه مي‌شود نوعي پروتئين پيچيده است كه از يك باكتري به نام كلستريديوم بوتولینوم ترشح مي‌شود و مي‌تواند مسموميت‌هاي شديد غذايي ايجاد كند. این سم بقدری قوی است که یک نوک سوزن آن یک فیل را از پا میاندازد .این همان سمی است که در کنسروها ممکن است در شرایط بی هوازی تولید شود و توصیه میشود در موقع خرید کنسرو درب آنرا کنترل کنیم و اگر باد کرده بود به هیچ وجه خرید و مصرف نکنیم .به همین دلیل توصیه میشود کنسروها را 20 دقیقه در آب بجوشانیم .

جهت كاربردهاي پزشكي  این فراورده به‌صورت خالص و استريل و بسیار رقیق و ضعیف شده براي استفاده تزريقي فراوري مي‌شود. بوتاكس پس از تزريق، جذب عضله مي‌شود و در پايانه‌هاي عصبي كه فرمان انقباض را به عضلات مي‌رسانند مستقر مي‌شود.

در اين محل بوتاكس از آزاد شدن يك واسطه شيميايي به نام استيل كولين كه مسئول انقباض عضلاني است جلوگيري مي‌كند، در نتيجه دستور انقباض به عضله نمي‌رسد و در حقيقت نوعي فلج عضلانی موقت ايجاد مي‌شود که 3 تا 6 ماه طول مي‌كشد. عدم‌انقباض عضلات زير پوستي باعث محو شدن و از بين رفتن چين و چروك‌هاي پوست روي عضله مي‌شود

تزريق بوتاكس يكي از روش‌هايي است كه امروزه به فراواني جهت صاف كردن چين و چروك‌هاي پیشانی و طرفین چشم در صورت و لب و گردن و ايجاد ظاهري جوان‌تر در افراد به كار مي‌رود. چين و چروك‌هاي ناشي از اخم که در بين ابروها يا روي پيشاني ايجاد مي‌شود و چروك‌هاي اطراف چشم كه در موقع خنده ظاهر مي‌شود تا حد زيادي پس از تزريق بوتاكس محو مي‌شود.

تزریق بوتاکس

نحوه تزریق بوتاکس و مدت اثر

تزريق بوتاكس معمولاً در مطب يا درمانگاه به‌صورت سرپايي انجام مي‌شود و نياز به بستري ندارد. از آنجا كه تزريق با سوزن‌هاي بسيار ظريف انجام مي‌شود، دردناك نيست و نيازي به بي‌حسي ندارد. پس از ضد‌عفوني پوست صورت، پزشك با استفاده از سرنگ انسولين مقادير كمي از بوتاكس را به بالاي ابروها، پيشاني و اطراف چشم تزريق مي‌كند. ممكن است در محل تزريق سوزش و قرمزي خفيف ايجاد ‌شود كه ظرف چند دقیقه تا یکساعت برطرف مي‌شود. معمولاً ، دو یا سه روز پس از تزريق اثرات دارو شروع میشود وچين و چروك‌ها به تدريج محو مي‌شوند و در 7 تا 10 روز اثر آن کامل میشود . اين اثر بين 4 تا6 ماه باقی میماند که بستگی به نوع پوست و میزان گردش خون آن در هر فردی دارد .البته در بعضی ها اثرات کمی تا چند ماه بیشتر باقی میماند . پس از اين مدت اثر بوتاكس كم‌ کم از بین مي‌رود و چروك‌ها دو‌مرتبه ظاهر مي‌شوند- البته بمقدار کمتر-. لذا برای اینکه بتوان نتیجه خوبی برای کاهش چروک های اخم و پیشانی و اطراف چشم حاصل شود لازم است تزریق بوتاکس حداقل سالی دو بار یعنی هر 6 ماه یکبار انجام شود.

ابتدا برای این که شما بدانید ایا دچار چروک های ذکر شده هستید و یا نه و اینکه شدت ان زیاد یا متوسط یا خفیف است کافی است در اینه بدون اینکه پیشانی و اخم خود رامنقبض کنید در حالت عادی به خودتان نگاه کنید اگر در این حالت در هر کدام از نقاط فوق یعنی اخم و پیشانی و دورچشم چروک داشتید این بدان معنا است که شدت چروک شما شدید است یا در حال شدید شدن است ، این حالت اول بود.

حالت دوم : اگر بدون منقبض کردن به پیشانی و اخم و دور چشم خود نگاه کنید وچین و چروک نبینید ولی بعد از منقبض کردن متوجه شوید اخم و پیشانی شما چین دارد و هنگام تبسم ببینید که خطوط دور چشم شما خود را نشان می دهد این یعنی که دچار چروک هستید ولی هنوز پیشرفته و عمیق نشده و در این صورت تاثیر تزریق بوتاکس در از بین بردن این چروک ها ۱۰۰ درصد و کامل است و میبایست برای جلوگیری از عمیق شدن خطوط اقدام به تزریق بوتاکس نمایید و نیازی به اقدام دیگر نیست .

 در حالت اول که چروک شدید است تزریق بوتاکس کاملا چین و چروک ها را از بین نمی برد و حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد موثر است و این بدان معنی است که بعد ازتزریق شما نمی توانید اخم و پیشانی و دور چشم را منقبض کنید ولی در حالت عادی و بدون منقبض کردن شما متوجه خطوطی در پوست نواحی فوق خواهید شد .

البته این به معنی آن نیست که شما نباید بوتاکس تزریق کنید چراکه در صورت عدم تزریق برشدت چروک شما هر سال افزوده خواهد شد لذا علاوه بر تاثیر ۷۰ تا ۸۰ درصدی در کاهش این چین ها اگر منظم هرسال دوبار بوتاکس تزریق شود نه تنها از پیشرفت ان جلوگیری میشود بلکه شدت چروک  بعد از ۲ تا ۴ سال کمتر هم می شود درضمن در مواردی که شدت چین اخم شدید است و بدون منقبض کردن دچار شیار یا شکاف عمیق شده علاوه بر تزرق بوتاکس لازم است ژل های کلاژن یا هیالورونیک اسید هم در چین اخم تزریق شود در اینصورت ۹۰ تا ۱۰۰ درصد چین عمیق اخم اصلاح و پر میشود . تزریق ژل در قسمت تزریق ژل کامل توضیخ داده شده است.

 

 

برای تنظیم وقت جهت تزریق بوتاکس لطفاً با شماره 4-02188649133 تماس بگیرید و یا به شماره 09022151222 پیامک بزنید. ( از شنبه تا چهارشنبه ) 

 

 

علت تفاوت مدت تاثیر هر بار تزریق بوتاکس :

 بطور کلی مدت اثر بوتاکس به ۴ فاکتور وابسته است

فاکتور اول میزان پاسخ دهی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است،که شاید بستگی به میزان جریان خون موضعی و سیستم متابولیسمی و ژنتیک فرد داشته باشد .

فاکتور دوم میزان دارو یا واحدی از بوتاکس است که پزشک معالج برای مراجعه کننده خود تزریق میکند مثلا آیا ۵۰ واحد بوتاکس تزریق کرده یا ۷۰ واحد ،

فاکتور سوم شدت چروک مراجعه کننده است که هر چه شدت و عمق چروک ها بیشتر باشد نیاز به دوز بیشتری از بوتاکس خواهیم داشت .

فاکتور چهارم اگر فردی چند سال منظم سالی دو بار بوتاکس تزریق کرده باشد مسلما نسبت به فردی که بار اول است که بوتاکس تزریق می کند هم اثر ان بهتر است و هم مدت اثر ان بیشتر میشود چون بمرور عضلات آن ناحیه قدرت انقباض کمتری خواهد داشت .

تزریق بوتاکس

پرسشی که خیلی از مراجعین سئوال می کنند :

آیا دارو و یا کرم و یا حتی لیزری وجود دارد که بر چروک اخم و پیشانی اثر داشته باشد ؟

با توجه به اینکه مکانیسم چروک در اخم و پیشانی انقباضات عضلانی است و کرم های ضد چروک و لیزر بر روی سطح پوست اثر می کنند لذا تاثیری بر این چروک ها ندارند .

البته کرم های بوتاکس ایرانی و خارجی در بازار وجود دارد که در واقع بوتاکس واقعی نیستند ، علت انکه نام بوتاکس را بر این کرم ها گذاشتند این است که مقداری ( نه کاملا ) شبیه بوتاکس عمل میکنند به عنوان مثال ماده آرژیلین که ماده موثره اصلی این کرم ها است یک هگزاپپتید است که مولکول بسیار ریزی دارد وقتی این کرم ها به پوست مالیده میشوند این ماده بتدریج جذب میشود وباعث جلوگیری از انقباض فیبروبلاست های داخل پوست و به مقدار کم و یطور غیرمستقیم باعث کاهش انقباضات عضلات زیر پوستی میشود .

کاربرد اصلی این کرم ها برای پیشگیری است ولی در از بین بردن انقباضات عضلانی و کاهش چروک به تنهایی تاثیر نسبتا کمی دارند لذا این کرم ها با توجه به اینکه گران هم هستند دو تا سه ماه بعد از تزریق بوتاکس تجویز می شوند تا اثر بوتاکس تزریق شده بیشتر و بهتر شود ، یا کسی که تمایلی برای تزریق بوتاکس ندارد بهتر است این کرم ها را استفاده کند تا لااقل سیرپیشرفت چین و چروک های پیشانی کند تر شود و در واقع این کرم ها نمی توانند مثل تزریق بوتاکس به طور کامل عضله زیر پوست را فلج کنند .

از لیزر هم در مورد چروک های سطحی و یا عمیق استاتیک دورچشم و پلک ها میتوان استفاده کرد .

چرا که علاوه بر انقباضات عضلانی بی آبی و کاهش قوام پوست در شلی و  چروک دور چشم و پلک ها دخیل است لذا اگرفقط هنگام تبسم دور چشم شخص دچار چروک می شود و در حالت عادی شخص چروک ندارد فقط تزریق بوتاکس کافی است

ولی اگر در حالت عادی هم دور چشم شخص چروک داشته باشد در این موارد علاوه بر تزریق بوتاکس که برای رفع چینهای دینامیک است  میتوانیم از روشی بنام پلاسما یا لیزر CO2 استفاده کنیم که در بهبود چینهای استاتیک بسیار موثر است و نیز استفاده از لیزرهای فراکشنال در بسیاری موارد  مفید ست و بهتر است شخص از کرم های دور چشم ضد چروک  هم استفاده کند .

البته کرم دور چشم فقط برای پیشگیری و درمان کمکی است واثرزیادی در درمان چروک پوستی دورچشم ندارد .

لذا اگر هدف مراجعه کننده درمان و بهبودی واضح چروک پوست باشد باید لیزر کند ،که در قسمت جوان سازی پوست توضیح کامل لیزرهایی که برروی جوان سازی صورت و دورچشم اثر دارند داده شده ، لیزرهایی وجود دارندکه بطور موثر و واضحی می توانند چین و چروک پوستی دور چشم را کاهش دهند.

پرسش بعدی خیلی از مراجعین ترس از عوارض بوتاکس است :

باید گفت که اگر پزشک تجربه لازم را داشته باشد و از داروی خوب استفاده کند و تکنیک دقیق تزریق را رعایت کند تزریق بوتاکس جزء کارهای کم عارضه در کارهای زیبایی پوست است ، مثلا از عوارضی که در موارد کمی اتفاق می افتد کبودی محل تزریق بخصوص در تزریق دورچشم است که این عارضه طی چند روز بهبود می یابد یا در تعداد کمی از بیماران دو هفته اول تزریق دچاراحساس سنگینی پیشانی میشود که این مورد هم موقت است .

از طرفی دیگر این دارو اثرضد سردرد میگرنی دارد و این در تحقیقات محققین و تجربه بسیاری از پزشکان مشخص شده که از هر ده نفری که دچار سردرد های میگرنی هستند ۶ تا ۷ نفر بعد از تزریق بوتاکس و طی مدت اثر بوتاکس دیگر دچاراین سردردها نمی شوند و یا لااقل  شدت سردرد ایشان بسیار کاهش پیدا می کند.

عوارض نادر دیگر آلرژی است ، مثل پنی سیلین و بعضی داروهای دیگر که بعضی افراد به این داروها الرژی دارند و دچار کهیر و خارش و حساسیت پوستی می شوند در موارد نادری هم بعضی افراد به این دارو آلرژی دارند که البته این مورد هم قابل کنترل و درمان است .

به طور کلی با توجه به این که اثر بوتاکس کوتاه مدت( 4تا 6ماه ) است عوارض آن هم کوتاه مدت است و حتی عوارضی که به علت تکنیک غلط پزشک یا واریاسیونهای عضلانی و عصبی افراد ایجادمی شود مثلا افتادگی پلک و دوبینی و... لذا برای کاهش این عوارض مراجعین بهتر است به پزشکانی مراجعه کنند که تجربه کامل را داشته باشند.

 

 

برای تنظیم وقت جهت تزریق بوتاکس لطفاً با شماره 4-02188649133 تماس بگیرید و یا به شماره 09022151222 پیامک بزنید. ( از شنبه تا چهارشنبه ) 

 

 

انواع بوتاکس های موجود در بازار ایران :

بیشترین انواع بوتاکس موجود در بازار ایران از چین وارد شده اند که از انواع با کیفیت بد تا کیفیت خوب وجود دارد ولی هیچ کدام دارای تاییدیه وزارت بهداشت و درمان نیستند .نام های تجاری مختلف این گروه موجب سردرگمی پزشک و بیماران میباشد .

گروهی از بوتاکس ها تولید کشور کره هستند و  گواهی تاییدیه وزارت بهداشت و درمان را دارند مثل نورونوکس Neuronox 

گروه دوم بوتاکس های تولید اروپا هستند مانند Dysport که اکثرا تاییدیه وزارت بهداشت و درمان را دارند و گرانتر از بقیه انواع میباشندو نیز از نوعی هستند که به زیر بغل هم میتوان زد و اثر درمانی دارند .

گروه سوم بوتاکس canitox کانادا میباشد که این نوع نیز نتایج خوبی داشته است

گروه پنجم بوتاکس Refinex و  Relife و سایر انواع دیگر میباشد که اکثرا تولید چین هستند ولی تاییدیه وزارت بهداشت ندارند که اینها هم معمولا تزریق میشوند و قیمت مناسبتری دارند .این بوتاکس ها بدلیل لیوفلیزه بودن در فریزر و درجه -18 درجه نگهداری میشوند و به همین دلیل جابجایی آنها با زنجیره سرد خیلی قوی باید انجام گردد .

انواع دیگر بوتاکس شامل Botox آمریکایی و  نوع اروپایی بنام visabel (ویزابل )میباشد که تولید شرکت Allerganمیباشد. هر دوی این بوتاکس ها از نوع زیبایی هستند .البته این نوع بوتاکس ها در ایران وجود ندارند .

نوع دیگر بوتاکس ساخت انگلستان بنامAzzallure )Ipsen ) است و این نوع نیز کاربرد زیبایی دارد و در ایران موجود نیست.

یک نوع دیگر Medexal است که کانادایی بوده و فعلا در بازار ایران موجود نیست .

یک نوع جدید بوتاکس xeomin است که ساخت شرکت Merz آلمان میباشد .این نوع بوتاکس بر خلاف بوتاکس های دیگر در دمای اتاق نگهداری میشود و احتمال از دست دادن کیفیت آن بدلیل عدم لزوم رعایت زنجیره سرد کمتر است .این بوتاکس از پاییز 95 توسط شرکت خسرو مدیسا طب با تایید وزارت بهداشت وارد شده و در دسترس میباشد .

نوع ایرانی بوتاکس هم که  تولید و روانه بازار شده است بنام Masport  (مصپورت )است که تولید شرکت مصون دارو میباشد .

نوع دیگر بوتاکس ایرانی دیستون  هست که تازه وارد بازار شده و نتایج خوبی هم از آن گرفتیم و به نسبت قیمت بسیار خوب است Dyston

نحوه نگهداری بوتاکسها به این صورت است که بدلیل اینکه ماده بوتاکس از نوع پروتیین میباشد بیشتر در دمای 2-8 درجه باید نگهداری شود و انواع لیوفلیره در فریزر و انواع خاص مانند زِیومین و بوکوچور در دمای اتاق نگهداری میشود .

انتخاب نوع بوتاکس میبایست با راهنمایی پزشک و نظر بیمار و با توجه به کیفیت و قیمت آن  انجام گردد.

یاد آوری میگردد که در حال حاضر چند نوع بوتاکس مورد تایید وزارت بهداشت ایران میباشد :

1- بوتاکس نورونوکس کره ای Neuronox

2- بوتاکس دیسپورت انگلیسی  Dysport

3- بوتاکس زیومین آمریکایی-آلمانی  Xeomin این نوع بوتاکس نیازی به نگهداری در یخچال ندارد و نیز چون هیپگونه پروتیینی ندارد احتمال آلرژی و حساسیت هم تقریبا صفر است.

4- بوتاکس  Masport مصپورت ایرانی 

5_ بوتاکس دیستون ایرانی Dyston

 

 

برای تنظیم وقت جهت بوتاکس ژل لطفاً با شماره 4-02188649133 تماس بگیرید و یا به شماره 09022151222 پیامک بزنید. ( از شنبه تا چهارشنبه ) 

 

 

مراقبت و نگهداری بعد از تزریق بوتاکس 

تا دو روز بعد از تزریق بوتاکس گذاشتن یخ روی پیشانی به عدم تورم کمک میکند .

بهتر است تا 48 ساعت در صورت دراز کشیدن بصورت طاق باز و به پشت بخوابید و زیر سر بلند باشد .

بهتر است به عضلات ناحیه پیشانی و اخم حرکت دهید تا ماده بوتاکس را جذب کند .

اثر بوتاکس از 48 ساعت بعد از تزریق شروع و تا حداکثر 10 روز کامل میشود .

در صورتیکه احساس ناهماهنگی کردید بهتر است حدود روز دهم تا پانزدهم بعد از تزریق مراجعه نمایید تا اصلاح شود  .

در موارد بسیار نادر ممکن است کسی حساسیت داشته و مختصر تورم در صورت ایجاد شود در این حالت مصرف قرصهای آنتی هیستامین مثل لوراتادین صبح و عصر یک عدد و گذاشتن حوله گرم توصیه میشود . در صورت تشدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

تزریق بوتاکس

حالتهای مختلف تزریق

بعضی خانمها دوست دارند که دم ابروهایشان بالاتر برود و بعضی ها این حالت را دوست ندارند و علاقمند هستند حالت پیشانی و چشم کاملا طبیعی باشد و تغییرات محسوس نباشد .

جصول نتیجه در این مورد به اراده و تکنیک پزشک بستگی دارد و پزشک میتواند با انتخاب میزان واحد لازم و محل تزریق این خواسته را برآورده نماید .